Монокристал — кристал, структура якого неперервна й непорушна у всьому об'ємі. Як правило, монокристал — це кристалічна речовина, складена одним кристалом.
Протилежним терміном є полікристал — зразок із тією ж хімічною структурою, який складається із численних монокристалів — зерен, розділених границями.
Великі монокристали нечасто трапляються в природі. Великі монокристали вирощуються штучно, шар за шаром із кристалічних зародків.
Оскільки границі між зернами полікристалів сильно погіршують електричні властивості напівпровідників, більшість напівпровідникових приладів виготовляється із монокристалів, вирощених за допомогою спеціальних технологій. До таких технологій належать метод Чохральського, метод Бріджмена, напилення тонких плівок.
В Україні дослідженнями монокристалів займається зокрема Державна наукова установа Науково-технологічний комплекс «Інститут монокристалів» Національної академії наук України.
фото1
Перелік обладнання:
1. Високочастотна установка для безтигельної зонної плавки «Кристалл 106». Установка призначена для вирощування монокристалів кремнію напівпровідникової чистоти методом безтигельної зонної плавки.Останнім часом під керівництвом чл.-кор. НАНУ П.І. Лободи (аспірант Стовбун Ю.П.) на установці проводилися роботи по очистці відходів на основі кремнію до кремнію «сонячної» чистоти, який можна використовувати при виробництві сонячних батарей.
2. Високочастотна установка для безтигельної зонної плавки «Кристалл 206». Це модифікована установка, у якій була встановлена камера високого тиску (до 100 атм.), що дозволило використовувати її для одержання високочистих монокристалів та спрямовано армованих композитів на основі безкисневих тугоплавких сполук. В даний час під керівництвом чл.-кор. НАНУ П.І. Лободи та доц. Ю.І. Богомола на установці проводяться роботи по одержанню високочистих монокристалів боридів перехідних та рідкоземельних металів, а також спрямовано армованих композитів на їх основі.
3. Електропіч опору вакуумна шахтна СШВ 1-2.5/2,5 И1 – 2 шт. Використовується для синтезу і спікання порошкових та композиційних матеріалів. Робочі температури: до 2500 оС.В даний час піч активно використовується аспірантами для виконання їх наукових робіт, а також для виконання держбюджетних та госпдоговірних НДР.
4. Електроерозійний станок (мод. 4531) – 2 шт. Станки активно використовується для порізки зразків з монокристалів, порошкових та композиційних матеріалів студентами, аспірантами та виконавцями НДР.
5. Вакуумна сушильна шафа. Використовується для вакуумної сушки порошкових та композиційних матеріалів. Робочі температури: до 300 оС. Шафа активно використовується для сушки пластифікованих порошкових заготовок перед спіканням та безтигельною зонною плавкою.
Завідувач лабораторії:
Богомол Юрій Іванович (персональний кабінет)
кандидат технічних наук, доцент
Зразок заяви на проведення досліджень (pdf)
Контакти:
(044) 204-91-56
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Кабінет № 028
м. Київ, вул. Політехнічна, 35. Навчальний корпус №9 НТУУ "КПІ"