Лабораторія дисперсних керамічних матеріалів

В лабораторії дисперсних керамічних матеріалів проводяться як лабораторні роботи відповідно навчального плану занять так і проводились та проводяться науково-дослідні роботи.
Лабораторні роботи проводяться по дисциплінах: “Неметалеві матеріали”, “Фундаментальні основи нанотехнологій”, “Металургія кольорових металів та сплавів” та інш.
    Науково-дослідні роботи пов’язані в основному з розробкою технологій виготовлення оксидних порошків і їх систем, а також отриманням на їх основі різних композиційних матеріалів.
    Лабораторія при кафедрі ВТМ та ПМ займалась розробкою технології керамічних порошків Y2O3, CuO, Al2O3 з різними добавками, Al2O3–ZrO2– Y2O3, феритів і високотемпературної надпровідної кераміки, а також введенням оксидних добавок  в порошкові системи.

Обладнання:

1.    Установка кріохімічного сушіння TG-50  на 50 л
2.    Установка кріохімічного сушіння LZ-9.2  на 9 л
3.    Холодильник NZ-280/75.А
4.    Електропіч СШОЛ-11,6/12-М3     2,5 кВт   Троб.=1250 ºС
5.    Електропіч СВК-5163     7,0 кВт   Троб.=1400 ºС
6.    Шафа сушильна   D340 x   280              Троб.=200 ºС

В лабораторії при кафедрі розроблено і впроваджено кріохімічну технологію виготовлення оксидних порошків і їх сумішей.
Такий спосіб виготовлення базується на заморожуванні з великою швидкістю сольових водних розчинів з подальшим виморожуванням води і терморозкладу сухої солі .
    Отриманий таким способом порошок має високу регульовану дисперсність, високу гомогенність розподілу компонентів, задану чистоту.
Співробітники лабораторії в свій час займалися розробкою технології керамічних порошків Y2O3, CuO, AI2O3 з різними добавками, AI2O3 – ZrO2 – Y2O3, феритів і високотемпературної надпровідної кераміки складів Y–Ba–Cu–O і Bi–Pb–Sr–Ca–Cu–O з температурами НП переходу відповідно 90 К і 110 К, а також введенням оксидних добавок в порошкові системи.
Керамічний порошок на основі AI2O3 має питому поверхню 80 – 180 м2/г, а CuO – 10 м2/г.
Розроблені технології виготовлення компактних матеріалів з отриманих порошків. Так були виготовлені зразки кераміки з AI2O3 при додаванні MgO, які мають міцність 500 МПа, а зразки з AI2O3 – ZrO2 – Y2O3 мали міцність 750 МПа.
Розроблено технологію виготовлення високопористої кераміки на основі кріхімічного AI2O3 різних складів, який поряд з широким діапазоном гідродинамічних властивостей має високу питому поверхню, термостійкість, жаростійкість, підвищену корозійну стійкість.

Технічні характеристики такої кераміки:

Пористість , % 60 – 70
  Коефіцієнт проникності , м2 0,5 х10 – 14 ... 2х10 - 10
  Середній розмір пор, 10,0 – 0,1 і менше 0,1 мкм
  Межа міцності при стисненні , МПа 12-25
  Робочі температури, до 1300 оС
  Максимальний габаритний розмір , мм 100-150

Високопориста кераміка може бути використана в якості фільтрів в харчовій промисловості та медицині, в металургійній, хімічній та автомобільної промисловості для очищення гарячих і агресивних газів і рідин в якості гомогенізаторів газових потоків, носіїв каталізаторів, полум'ягасників та інш.

Можливості кафедри дозволяють отримувати високоякісні порошки для каталізаторів, п'єзокераміки, резистивних матеріалів, люмінофорних, твердих електролітів, композитів, фармацевтичних та інших матеріалів.

Завідувач лабораторії:

Богомол Юрій Іванович (персональний кабінет)

кандидат технічних наук, доцент

Контакти: